Co hledáte?
Das richtige Material
...

SCHÜCO CARBON CONTROL

Výběr správného materiálu

Kromě volby optimální konstrukce fasády nebo vhodného fasádního systému má na CO₂ stopu budovy významný vliv také použití materiálů optimalizovaných z hlediska CO₂.
K příznivé bilanci CO₂ přispívají také hybridní konstrukce, jako je kombinace dřeva s hliníkem v případě nasazovacích konstrukcí. Při výběru vhodného materiálu s co nejnižším vstupem CO₂ je však vždy nutné ověřit, zda je materiál vhodný pro konkrétní požadavky stavby a zda může plnit svou funkci.
 

Přehled materiálů účinných z hlediska CO₂

Low Carbon (LC) Aluminium

LC má hodnotu GWP 4,47 kg CO₂-e/kg hliníkového profilu.

Ultra Low Carbon (ULC) Aluminium

ULC má hodnotu GWP 2,27 kg CO₂-e/kg hliníkových profilů a podíl recyklovaného materiálu po spotřebě nejméně 75 %.

VinylPlus®-Recyclingmaterial

Prvky z PVC a komponenty z PVC (tyče, izolátory, těsnění atd.) lze získat z recyklovaného materiálu a s uznávaným označením výrobku VinylPlus®.

Třídy hliníku: Low Carbon Aluminium und Ultra Low Carbon Aluminium

Hliník je ideálním materiálem pro snížení instalovaných emisí. Tento udržitelný a recyklovatelný materiál totiž zaujme svou dlouhodobou recyklovatelností a nízkými emisemi CO₂ při opakovaném použití.

Zejména speciální druhy hliníku mohou snížit uhlíkovou stopu budovy již během výstavby. Například materiály Low Carbon a Ultra Low Carbon od společnosti Schüco mají výrazně nižší obsah uhlíku než běžné třídy hliníku, mimo jiné díky použití recyklovaného hliníku a využití ekologické elektřiny při výrobě.

Ztělesněný uhlík se vztahuje na emise CO₂ obsažené v materiálu, které vznikají při výrobě jednotek. Hodnota 4,47 kg CO₂ ekv/kg je uvedena v environmentálních prohlášeních pro profily vyrobené z hliníku Schüco Low Carbon, zatímco hodnota pro profily Schüco Ultra Low Carbon je pouhých 2,27 kg CO₂ ekv/kg.
 

Systémy s certifikací Cradle-to-cradle

"Systémy s certifikací Cradle to Cradle/C2C rozhodujícím způsobem přispívají k oběhovému hospodářství, udržitelnosti, zdraví materiálů, ochraně životního prostředí a sociálním aspektům. S aktuálně 76 certifikovanými systémy je společnost Schüco jedním z průkopníků C2C ve stavebnictví. Všechny výrobky navržené podle principu C2C jsou optimalizovány pro recyklaci po fázi používání.


Zejména hliník lze vracet do cyklu A/U/F (hliník a životní prostředí v konstrukci oken a fasád) tak často, jak je potřeba. Oddělením materiálu a jeho roztavením lze surovinu po fázi použití co nejlépe znovu využít a snížit potřebu nově vyrobeného hliníku ve fasádních konstrukcích.


Více informací o principu Cradle to Cradle® se dozvíte v našem rozhovoru s Hannah Butz.