Čo hľadáte?
...

Schüco Carbon Control

Udržateľná prevádzka, údržba a recyklácia

Obehové hospodárstvo je kľúčovým faktorom na ceste ku klimatickej neutralite. Má obrovský potenciál znížiť emisie CO₂ o približne 23 % do roku 2030 a dokonca o 60 % do roku 2050, a preto by sa mala vždy venovať pozornosť recyklovateľnosti všetkých materiálov použitých na obalové konštrukcie budov v projektoch novostavieb aj rekonštrukcií.

Maximalizujte predĺženú životnosť prvkov a recyklačný potenciál

Každá budova, ktorá sa v súčasnosti stavia, musí spĺňať prísne požiadavky udržateľnosti a kritériá obehového hospodárstva, aby bola dlhodobo udržateľná a odolná voči budúcnosti. Jeden z kľúčov k úspešnému znižovaniu emisií CO₂ spočíva v optimalizácii recyklovateľnosti použitých materiálov tak, aby sa po skončení ich životnosti dali opätovne použiť. Veľký potenciál tu má najmä hliník. Hliník je všestranný materiál, ktorý sa vyznačuje stálou recyklovateľnosťou pri pomerne nízkych emisiách CO₂: táto vlastnosť robí z hliníka dlhodobo udržateľný materiál.


Prvky budovy a plášťa budovy, ako je napríklad fasáda, sú však skutočne udržateľné len vtedy, ak sa môžu používať dlhodobo. To sa dosiahne pravidelnou údržbou a v prípade potreby modernizáciou alebo modernizáciou jednotlivých prvkov. Recyklácia jednotlivých komponentov má zmysel až po vyčerpaní všetkých možností ďalšej prevádzky príslušného prvku. Budova je potom k dispozícii na opätovné využitie v rámci mestskej ťažby ako "sklad surovín budúcnosti".

Certifikované systémy Cradle-to-cradle

"Systémy s certifikátom Cradle to Cradle/C2C rozhodujúcim spôsobom prispievajú k obehovosti, udržateľnosti, zdraviu materiálov, ochrane životného prostredia a sociálnym aspektom. S aktuálne 76 certifikovanými systémami je spoločnosť Schüco jedným z priekopníkov C2C v stavebnom sektore. Všetky výrobky navrhnuté podľa princípu C2C sú optimalizované na recykláciu po fáze používania.


Najmä hliník sa môže vracať do cyklu A/U/F (hliník a životné prostredie v konštrukcii okien a fasád) tak často, ako je potrebné. Oddelením materiálu a jeho roztavením možno surovinu po fáze používania čo najlepšie opätovne použiť a znížiť potrebu novo vyrobeného hliníka vo fasádnych konštrukciách.


Viac informácií o princípe Cradle to Cradle® nájdete v našom rozhovore s Hannah Butzovou.

Malá plaketa s veľkým dopadom

Digitalizácia plášťa budovy prostredníctvom IoF (Internet of Façades)

Aby sa zabezpečilo rýchle sprístupnenie týchto surovín na opätovné použitie, musí byť známe, ktoré zložky prvku sú recyklovateľné a v akom rozsahu. Tieto informácie sa preto musia pri novo inštalovaných prvkoch ihneď zdokumentovať, musia byť k dispozícii na nekomplikované údržbárske práce počas celej životnosti a musia sa dať získať na demontáž aj desiatky rokov po výstavbe budovy. 


Aby boli všetky dôležité údaje rýchlo dostupné, spoločnosť Schüco poskytuje každej jednotke vlastnú digitálnu identitu pomocou ID internetu fasád (IoF). ID IoF je malá nálepka, ktorá sa nalepí na nainštalované okná a dvere Schüco. Informácie o nainštalovaných dieloch, ich záručných nárokoch, histórii údržby a možnostiach recyklácie použitých materiálov a komponentov možno pomocou IoF ID vyvolať prostredníctvom smartfónu. IoF ID uľahčuje aj servisné požiadavky na opravy, údržbu a modernizáciu prvku. 


Uložené informácie prispievajú k predĺženiu životnosti prvkov s identifikátorom IoF, umožňujú dlhodobo udržateľnú prevádzku a uľahčujú demontáž počas mnohých desaťročí, pretože poskytujú presné informácie o tom, ktoré materiály boli v budove použité a v akom množstve.