Wyszukiwarka Schüco
Das richtige Material

SCHÜCO CARBON CONTROL

Wybór właściwego materiału

Oprócz odpowiedniej konstrukcji elewacji spory wpływ na ślad węglowy budynku wywierają materiały zoptymalizowane pod kątem emisji CO2.


Systemy hybrydowe, które łączą np. drewno i aluminium, takie jak konstrukcje nakładkowe, mogą również zmniejszyć ślad węglowy. Jednak wybierając materiał o jak najmniejszych wbudowanych emisjach, należy sprawdzić, czy jest on odpowiedni do indywidualnych wymagań budynku i czy będzie spełniał swoją funkcję.


Przegląd materiałów efektywnych pod względem redukcji emisji CO₂

Aluminium Schüco Low Carbon (LC)

Profile aluminiowe o niskiej zawartości węgla cechują się wartością GWP poniżej 4,47 kg CO₂-e/kg aluminium. To wartość na rok 2023. W kolejnych latach ślad węglowy LC będzie nadal stopniowo zmniejszany.

Aluminium Schüco Ultra-low Carbon (ULC)

Profile aluminiowe o ultraniskiej zawartości węgla cechują się wartością GWP poniżej 2,27 kg CO₂-e/kg aluminium. To wartość na 2023 rok. W kolejnych latach ślad węglowy ULC będzie nadal zmniejszany.

Elementy z PVC-U pochodzącego z recyklingu z certyfikatem VinylPlus®

Elementy i komponenty z PVC-U (profile, izolatory, uszczelki itp.) mogą być wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu i dostarczone z oficjalną etykietą produktu VinylPlus®.

Aluminium o niskiej i ultraniskiej zawartości CO₂

Aluminium jest idealnym materiałem, jeśli chodzi o zmniejszanie wbudowanych emisji. Zrównoważony materiał i recyklat mogą być przetwarzane wtórnie w nieskończoność, a także charakteryzują się niską emisją CO₂ , szczególnie w przypadku wielokrotnego użycia.


Zwłaszcza specjalne gatunki aluminium mogą zmniejszyć ślad węglowy budynku już na etapie budowy. Materiał Schüco o niskiej i bardzo niskiej zawartości węgla zawiera znacznie mniej CO₂ w porównaniu do tradycyjnych rodzajów aluminium, między innymi dzięki wykorzystaniu surowca pochodzącego z recyklingu oraz zielonej energii elektrycznej na etapie produkcji.


Wbudowane emisje dwutlenku węgla to zawarte w materiale CO₂ powstające na etapie produkcji elementów. W deklaracji EPD dla profili wykonanych z Schüco aluminium o niskiej zawartości CO₂ wykazano wartość niższą niż 4,47 kg CO₂e/kg, a wartość dla profili Schüco o ultraniskiej zawartości CO₂ wynosi nawet poniżej 2,27 kg CO₂e/kg.


Systemy z certyfikatem Cradle to Cradle

Systemy z certyfikatem Cradle to Cradle w decydujący sposób przyczyniają się do recyklingu aluminium. Materiały są oddzielane, a surowce nadające się do wtórnego przetworzenia - rozdrabniane i przetapiane przed ponownym użyciem. Oznacza to, że okna i drzwi po zakończeniu okresu ich użytkowania mogą być zwrócone do A/U/F (Aluminium und Umwelt im Fenster- und Fassadenbau), co ogranicza zapotrzebowanie na ponowną produkcję aluminium do zastosowań budowlanych.


Mając w ofercie 76 certyfikowanych systemów, Schüco jest jednym z pionierów programu Cradle to Cradle w sektorze budowlanym. Schüco angażuje się ponadto w zrównoważony rozwój branży aluminiowej i tworzy wiążące standardy zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu Schüco jako jedna z pierwszych firm w branży budowlanej otrzymało certyfikat zgodności z uznanym na całym świecie standardem łańcucha dostaw (Chain of Custody Standard) przyznawany przez Aluminium Stewardship Initiative (ASI).